Pamiętaj, że kot różni się od człowieka. Jego układ pokarmowy wymaga zupełnie innego pokarmu niż nasz. W diecie kota powinno przeważać mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego; warzywa i inne produkty roślinne, choć także ważne, w zasadzie powinny być dodatkiem, a nie podstawą diety. Kot jest zwierzęciem zdecydowanie mięsożernym, tak ma skonstruowany układ pokarmowy, w przeciwieństwie do wszystkożernych ludzi.

Kilka podstawowych prawd o kociej diecie

Istnieją dwa rodzaje pokarmu dla kotów – pokarmy suche (w postaci chrupek) i mokre (najczęściej w postaci kawałków w sosie i galaretce oraz pasztetów). Trudno jednoznacznie orzec, który z tych pokarmów jest lepszy dla naszego przyjaciela, istnieje na ten temat tyle teorii ilu właścicieli, a weterynarze też nie są ze sobą zgodni. Najtańsze jest karmienie tylko i wyłącznie karma suchą , jednakże w tym wypadku trzeba pamiętać o nieustannym zachęcaniu kota do picia wody. Karmy suche mają bardzo małą wilgotność, a koty, jako potomkowie zwierząt pustynnych, z natury nie piją zbyt dużo; zbyt mała ilość przyjmowanych płynów może doprowadzić do schorzeń pęcherza  i nerek. W związku z tym wielu zwolenników podawania wyłącznie mokrych pokarmów  argumentuje, że taki sposób karmienia jest lepszy, gdyż mniej obciąża nerki. Większość osób stosuje dietę mieszaną, polegającą na żywieniu kota karmą suchą i mokrą lub mięsem jednocześnie.

Pamiętajmy też, że kot do pierwszego roku życia rośnie bardzo intensywnie, powinien więc mieć stały dostęp do suchej karmy, i bezwzględnie pamiętać należy o stałym dostępie do świeżej wody.

 

Obecnie moje koty otrzymują karmę, którą przeważnie kupuję w sklepie:   ZOOPLUS (klik)

Karma sucha

- Taste of the Wild Rocky Mountain Feline - Karma dla kota, bez dodatku zbóż, z   delikatnej dziczyzny i wędzonego łososia. Smaczna karma, bogata w białka. Dla wszystkich ras w każdym wieku.

- Purizon to 70 % mięsa lub ryby, 30% owoców warzyw i ziół, 0% zbóż

- Sanabelle Kitten (Bosch)

- Sanabelle No Grain - kompletna karma sucha dla dorosłych kotów wrażliwych na pożywienie, bez zbóż dla lepszego przyswojenia, z kurczakiem i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi Omega 3 i Omega 6

Karma mokra:

- MAC´s Cat -  bez zbóż, z wysoką zawartością mięsa (70%), bez soi, glutenu, sztucznych   barwników ani konserwantów, z tauryną,

- Animonda Carny Kitten - Animonda Carny Kitten jest karmą podstawową składającą się z czystego mięsa - idealnie spełniającą potrzeby żywieniowe kociąt.

- Animonda vom Feinsten Kitten - 63% mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego.

- Catz Finefood - Catz Finefood to zbilansowana karma dopasowana do potrzeb kotów. Bez zbóż, ale z bardzo dużą ilością mięsa.

 

 

 

 

Surowe mięso z piersi kurcząt i indyka

 

 

 

Surowa wołowina pokrojona w cieniutkie paseczki.

 

 

 

Mleko kozie.


Kuweta i żwirek.

Kocięta korzystają z kuwet zamkniętych i otwartych.

Żwirki używamy tylko zbrylające :

- Benek Super Compact - żwirek betonitowy (niebieski i granatowy)

- Golden Grey Master - żwirek betonitowy z silikonem

- Tigerino Nuggies - żwirek betonitowy

Kocięta preferują żwirek betonitowy (drobny)


Zabawa ( dział w opracowaniu)